Exorcista (The Exorcist, 1973)
Hororová klasika z roku 1973 vyvolala medzi návštevníkmi kín veľký rozruch. Ale zvláštne incidenty pri natáčaní, vrátane niekoľkých zranení, požiaru, nehody na motorke a zásahu blesku do kostola, prispeli k tomu, že mnohí ho označili za prekliaty. Ľudia si spájajú film s niekoľkými úmrtiami, z ktorých najpozoruhodnejšia je smrť hercov Jacka MacGowrana a Vasiliki Maliarosovej, ktorí zomreli skôr, než film uviedli do kín. O rodinných príslušníkov prišlo počas nakrúcania aj niekoľko ďalších členov filmového štábu.
Rebel bez príčiny (Rebel Without a Cause, 1955)
Dráma o dospievaní skúmala morálny úpadok americkej mládeže. V zákulisí filmu bolo rovnaké množstvo delikvencie, ako ste videli na filmovom plátne, vrátane skutočného boja medzi hereckými nádejami a milostného trojuholníka medzi Rayom, Natalie Woodovou a Williamom Hooperom. Povesti o kliatbe sa však neobjavili v dôsledku toho, ale skutočnej tragédie, pričom každý z hlavných predstaviteľov skonal predčasne. James Dean zomrel vo veku 24 rokov pri autonehode len niekoľko týždňov pred uvedením filmu do kín. O niekoľko rokov neskôr zavraždili 37-ročného Sala Minea a Natalie Woodová sa ako 43-ročná za záhadných okolností utopila pri ostrove Santa Catalina. Okrem toho herec vo vedľajšej úlohe Nick Adams zomrel mladý v dôsledku predávkovania drogami.
Vrana (The Crow, 1994)
Vrana mala byť štartovacím bodom pre kariéru Brandona Leeho, syna Brucea Leeho. Bohužiaľ, film bol jeho posledný, po neslávne známej smrteľnej nehode na scéne, pri ktorej herca zasiahla skutočná guľka namiesto slepého náboja. Hoci Brandonova smrť bola najtragickejšou udalosťou, nejde o jediné nešťastie súvisiace s filmom. Všetko sa pravdepodobne začalo, keď produkčný štáb dostal anonymnú správu, aby nenatáčali film, pretože „sa môžu stať zlé veci.“ Hneď v prvý deň natáčania utrpel člen štábu ťažké popáleniny a neskôr prišiel o sluch, keď žeriav narazil do elektrického vedenia. Potom zasiahla juhovýchod USA „búrka storočia“, ktorá spôsobila komplikácie, oneskorenia, nepokoje a ochorenia hercov a filmového štábu. Celkovo možno povedať, že je malý zázrak, že film nakoniec dokončili.
Trilógia Poltergeist (1982-1988)
Zdá sa, že kliatby súvisia najmä s hororovými filmami, pretože nemáme len jedného reprezentanta tohto žánru, ale celú trilógiu, o ktorej ľudia tvrdia, že je prekliata. Môže za to séria úmrtí, pričom najmenej dve boli neočakávané. V roku 1982 stihol tragický osud Dominique Dunneovú, ktorá stvárnila Danu Freelingovú, keď ju zavraždil jej bývalý partner. Julian Beck, ktorý stvárnil kazateľa Kanea v Poltergeist II, spáchal samovraždu v roku 1983 po dlhoročnom boji s rakovinou žalúdka. Will Sampson, ktorý hral indiánskeho šamana Taylora, zomrel počas operácie v roku 1987. Heather O’Rourkeová, ktorá hrala Carol Anne, ústrednú postavu série Poltergeist, tragicky zomrela ako 12-ročná na črevné komplikácie.
Čarodejník z krajiny Oz (The Wizard of Oz, 1939)
Film Čarodejník z krajiny Oz je medzníkom v histórii kinematografie. Napriek komerčnému úspechu si niektorí myslia, že film je prekliaty - kvôli množstvu vážnych nehôd, ku ktorým došlo na pľaci. Od vybuchnutia upravenej násady metly, ktorá zranila kaskadéra, až po pretrhnuté drôty, ktoré spôsobili, že herci hrajúci okrídlené opice spadli na zem. Margaret Hamiltonová, ktorá hrala zlú čarodejnicu, utrpela popáleniny druhého a tretieho stupňa na tvári a rukách, keď ju zasiahol oheň používaný pri špeciálnych efektoch. Buddy Ebsen, plechový muž, utrpel otravu, pretože kostyméri používali čistý hliníkový prach na vytvorenie jeho make-upu. A scéna, kde Dorothy a jej priatelia zaspia, kým padá sneh z neba? Na hercov padal minerálny azbest. Podľa Judy Garlandovej, ktorá hrala Dorothy a neskôr bojovala s depresiou a trpela závislosťou od návykových látok, bolo na scéne aj mimo nej veľa psychického napätia. Ale v skutočnosti nešťastia spojené s týmto filmom neboli ničím nadprirodzeným, ale kombináciou chýb z nedbanlivosti a dôsledkom ignorancie zo strany štúdia.
Druhú časť článku vám prinesieme v piatok 27. januára 2023.