Nie všetci ho počujú, no tí, ktorí áno, sa trápia. Holmfieldský bzukot je tajomný nízkofrekvenčný zvuk, ktorý sa dostal do pozornosti médií už pred niekoľkými rokmi. Dosiaľ ale nik neobjavil jeho zdroj. Miestne úrady uskutočnili vyšetrovanie, dokonca najali nezávislého konzultanta, ale ich snahy boli márne.

Holmfielďania, ktorí zvuk počujú, ho prirovnávajú k odstreďujúcej práčke či naftovému motoru na voľnobehu. Na prvýkrát to neznie ako najotravnejší zvuk na svete, keď však na človeka pôsobí dlhodobo, do značnej miery mu znižuje kvalitu života. Vplýva na spánok i náladu a viacerí dedinčania tvrdia, že sa viackrát ocitli na pokraji nervového zrútenia.

„Mám svoj domov rada, ale sú dni, kedy v ňom nemôžem tráviť čas,“ priznala pre médiá jedna z obyvateliek Holmfieldu. „To bzučanie cítim ako tlak v ušiach, dá sa len ťažko zniesť.

„Som neustále unavená, v noci je bzučanie najhlasnejšie a bráni vám kvalitne sa vyspať,“ priznala iná žena. „Uvažovala som o presťahovaní, ale prečo by som sa mala sťahovať ja, keď to bzučanie nevzniká mojou vinou?“

Vyšetrovanie pôvodu zvuku, ktoré zlyhalo, uvrhlo viacerých Holmfielďanov do zúfalstva. Ostali im totiž iba dve možnosti: buď sa s bzučaním zmieriť, alebo sa odsťahovať. Pre väčšinu z nich sú ale obe alternatívy neprípustné.

Experti na akustiku priznali, že pôvod týchto nízkofrekvenčných zvukov sa odhaľuje ťažko. Často ich spôsobuje hučanie transformátora či dokonca vody v potrubiach. Stávkou na istotu by bolo vypnutie všetkých elektrických zariadení v dedine a je okolí, to si však miestni nemôžu dovoliť bez súhlasu úradov. A tak ich pátranie pon nesmierne otravnom zvuku pokračuje ďalej. V súčasnosti uvažujú o spísaní petície, ktorá by úrady donútila odstaviť Holmfield aspoň na istý čas od elektriny v snahe nájsť pôvod nepríjemného bzučania.