Robotníci vo washingtonských lodeniciach si ničoho nevšímali a venovali sa práci. Nad hlavami im ale poletoval špión a jeho fotografie odhaľovali podstatne viac, než vtedy dokázali satelity. CIA mohla byť spokojná, naverbovala totiž takmer neodhaliteľného agenta: holuba.
Znie to nezvyčajne, no holuby sa vo vojnách využívali celé tisícročia. Už rímsky historik Plínius opisoval ich nezastupiteľnú úlohu pri komunikácii a počas prvej svetovej vojny Nemci využívali holuby na prieskum terénu. Operenci slúžili ako poslovia správ aj u ostatných armád a neraz zachraňovali životy.
V 70. rokoch sa na holuby bližšie pozrela aj americká CIA. Jej výskumné oddelenie niekoľko rokov skúmalo, či je možné vytrénovať niektoré druhy vtákov, no neúspešne. Správa z januára 1976 hovorí, že išlo o priam naivnú myšlienku. Ešte v tom istom roku ale komusi napadlo, že vtáky by sa dali využiť na podrobné fotografovanie prísne strážených miest, medzi ktoré patrili napríklad leningradské doky.
Projekt vzbudil nečakané nadšenie a výskumné oddelenie dostalo v septembri 1976 100-tisíc dolárov (dnes by išlo o asi pol milióna eur) na výcvik holubov a návrh fotoaparátu vhodného pre operence. CIA tiež skúšala, ako dopraviť vtáky čo najbližšie k cieľu. Jedným zo spôsobov bolo vypustenie cez otvor v podlahe upraveného Volkswagenu Beetle. Už v októbri 1976 holuby veselo poletovali nad leteckou základňou vo Washingtone, D.C., a vo februári 1977 ich testovali nad tamojšími lodenicami.
Fotografie, ktoré holuby zhotovili, boli pozoruhodnej kvality. Na strechách budov sa dali identifikovať klimatizačné jednotky, rozlíšiť sa dali aj okná. Najmodernejší špionážny satelit, ktorým bol v tom čase GAMBIT-3, údajne dosahoval horšie výsledky, jeho zábery ale stále podliehajú utajeniu.
Tam, kde GAMBIT-3 fungoval ako lupa, boli holuby mikroskopmi. Na niektorých odtajnených fotografiách dokonca vidno vládnych zamestnancov, ako kráčajú do práce.
CIA poskytla verejnosti iba zlomok holubích záberov, no aj z toho mála je jasné, že experiment sa netýkal len vojenských zariadení, medzi ktoré patrili aj washingtonské lodenice. Na viacerých fotkách boli domy civilistov. O rozsahu tohto špionážneho programu verejnosť dodnes netuší.