Beštia z Gévaudanu – štyri roky a dosť

Tohto hrôzostrašného psa z Francúzska ľudia pozorovali iba v priebehu troch alebo štyroch rokov, potom náhle a navždy zmizol. Na rozdiel od iných psov na zozname má na svedomí viac ako sto obetí. Tvor pripomínal vlka, dosahoval veľkosť malého býka s červenou srsťou a chvostom pantera. Prvýkrát ho videli údajne v roku 1764, keď zaútočil na mladú pastierku menom Jeanne. Beštia z Gévaudanu pokračovala v terorizovaní predrevolučného Francúzska, kým neupútala pozornosť samotného kráľa Ľudovíta XV., ktorý zorganizoval poľovačky na jej vypátranie.

Tibicena – príšera z Kanárskych ostrovov

Kanárske ostrovy, ktoré ležia pri severozápadnom pobreží Afriky, sú domovom démonického psa známeho ako Tibicena. Podľa legendy mal čiernu srsť a červené oči a v skutočnosti bol démon guančskej mytológie, dokonca potomok božstva Guayota. Tibicena má niekoľko variácií a podôb, čiže mohol mať aj bielu srsť. Jedno je však isté. Ak budete na Kanárskych ostrovoch, určite sa vyhnite jaskyniam, ktoré sú údajne jeho domovom. Bez ohľadu na farbu či stavbu tela je Tibicena, podľa legendy, lovcom ľudského mäsa.

Beštia z Bray Road - wisconsinský vlkolak

Ani USA nie sú cudzie príbehy o vlkolakoch. Koncom 80. rokov 20. storočia v blízkosti mesta Elkhorn vo Wisconsine pri ceste Bray Road svedkovia údajne neraz videli vlkolakov. Táto konkrétna šelma má výšku 1,8 metra, obrovské pazúry, hlavu podobnú vlkovi a telo jej pokrýva kožušina. Jedna z prvých svedkýň viezla kamarátku domov z halloweenskej párty, keď beštia vyskočila z kukuričného poľa, aby ju prenasledovala. Na ženinom aute zanechala obrovské škrabance. Pozorovania psej beštie pokračujú dodnes, pričom miestna rodáčka z Wisconsinu, Linda Godfreyová, vedie podrobné záznamy o desiatkach pozorovaní vlkolakov v oblasti Elkhorn.

Michiganský pes

Beštia z Wisconsinu má „bratranca“ hneď za jazerom Michigan. Niektorí dokonca tvrdia, že medzi nimi existuje spojenie, pretože Michiganského psa prvýkrát videli na Dolnom polostrove v Michigane približne v rovnakom čase, keď vlkolak ohrozoval ľudí vo Wisconsine. Aj tento tvor vyzerá ako štandardný vlkolak, ale je mierumilovnejší, lebo neútočí často na autá a ľudí. Prvýkrát ho údajne spozorovali už v roku 1937, keď ho istý muž zazrel túlať sa so svorkou psov.

Rougarou – francúzsky vlkolak

ento mýtický pes je známy ako „Loup-Garou“ vo Francúzsku alebo „Lougarou“ na Haiti. Podľa mýtov je cez deň človekom, ktorý je veľmi opatrný, aby sa neodhalil a v noci sa mení na humanoida s hlavou vlka. Jeho kliatba skončí, keď preleje krv ľudskej obete. Rougarou je dvojnohý srstnatý vlk s ostrými zubami a pazúrmi, ktorý podľa legiend primárne trestal zlých katolíkov, ktorí nepraktizovali pôst.

Čupakabra – dokonca aj v Čechách

Čupakabra, v preklade „vysávač kôz“, je povestné zviera, ktoré vraj žije v niektorých častiach Severnej a Južnej Ameriky. Toto zvláštne, malé syčivé stvorenie, ktoré straší ľudí od Čile po Texas, Mexiko a Portoriko, je najznámejším kryptidom v Latinskej Amerike. Niektorí dokonca tvrdia, že ho zazreli na severe Kanady. Popis čupakabry sa často líši. Podľa prvých svedkov z Portorika je to údajne malý, štíhly, chlpatý humanoid, s útlou čeľusťou a čiernymi očami. Iní tvrdia, že má krídla, skáče ako klokan a mení sfarbenie ako chameleón. Niektorí ho vyfotografovali, no nakoniec sa zistilo, že išlo o zábery kojota alebo vlka postihnutého svrabom alebo inou kožnou chorobou. Vedeli ste, že čupakabra sa údajne objavila aj v Čechách? V roku 2015 v miestnej časti Brna jedna žena vyfotila neznáme zviera, ktoré v diskusiách jednoznačne identifikovali ako čupakabru. Podľa vyjadrení zoológov však išlo pravdepodobne o vychudnutého psa bez srsti.