V keltskej mytológii existuje množstvo legiend o vílach banší a ich zjav sa líši od príbehu k príbehu. Legendy sa však zhodujú v tom, že bytosti mali vždy podobu ženy. Raz išlo o mladé dievča so svetlou pleťou a ryšavými vlasmi, inokedy o starú zhrbenú ženu s hnilými zubami a ohnivými očami. Schopnosti týchto víl však boli v každej legende rovnaké: banší vraj svojím kvílením oznamovala blížiacu sa smrť niekoho dôležitého.

Legendy o banší vznikli zrejme v 8. storočí. Podľa írskej tradície oplakávala žena smrť bojovníka smutnou piesňou. Nemuselo ísť o príbuznú, dôležité bolo len to, aby za dotyčným niekto ostentatívne smútil. Takejto žene sa platilo zväčša alkoholom. Lenže keď sa rozšírilo kresťanstvo, cirkev označila tieto praktiky za hriešne. „Plačky“ sa postupne vytratili a cirkev šírila príbehy o tom, že išlo o banší. Zo skutočných žien sa tak postupom času stali mýtické bytosti.

Legendy vznikali aj na základe rôznych svedectiev. Nedá sa teda povedať, ktorý príbeh o banší je ten pôvodný. V Írsku sa traduje viacero verzií o týchto vílach, podľa niektorých napríklad banší zmizne hneď, ako ju niekto zbadá. Jediným dôkazom o jej prítomnosti je potom zvuk plieskajúcich krídiel. Aj preto sa niektorí bádatelia domnievajú, že príbehy o banší v skutočnosti vznikli na základe húkania sov.

Banší môže pôsobiť ako desivá bytosť, ale Íri zvyknú tvrdiť, že je vlastne neškodná. Smrť nespôsobuje, iba oznamuje, že sa blíži. V niektorých stredovekých príbehoch dokonca vystupuje banší ako ochrankyňa šľachticov, ktorých si chcela vziať smrť.

V závislosti od regiónu sa líšia aj legendy o tom, ako vlastne banší kvíli. V Leinstri zvyknú hovoriť, že vreskot víly vie rozbíjať sklo. V County Kerry zasa bytosť melodicky spieva a nemá desivý zjav. V County Tyrone hovoria, že banší vydáva zvuk, ako keď do seba búchate dvomi latkami. Na ostrove Rathlin naopak tvrdia, že víla vydáva zvuk podobný ženskému plaču skombinovanému s húkaním sovy.

Sporadické svedectvá o banší sa vyskytujú aj v súčasnosti. S najväčšou pravdepodobnosťou sú ale spôsobené skôr nadmernou konzumáciou írskej whiskey než reálnym zjavením víly oznamujúcej smrť. Poverčivejší Íri sú však presvedčení, že banší naozaj existuje.