V tomto období bola pri moci vojenská junta a Argentínou zmietala takzvaná Špinavá vojna. Režim napádal svojich oponentov doma aj v zahraničí a Argentínska antikomunistická aliancia, známa aj ako AAA, tvrdo prenasledovala skutočných i domnelých politických disidentov. Rozsudky bez procesov, zmiznutia, mučenie i vraždy boli tým častejšie, čím pevnejšia sa junta snažila udržať rozpadajúci sa režim nažive.
Treba povedať, že lety smrti nevymysleli Argentínčania, známe boli už v roku 1947, keď sa Francúzi snažili potlačiť povstanie v Alžírsku. V Argentíne ich volali Vuelos de la Muerte a išlo v podstate o popravy zhodením z lietadla či helikoptéry. Zväčša nad miestom, kde mŕtvoly nemohol nik objaviť.
Počas Špinavej vojny zmizli tisíce ľudí, Amnesty International hovorí až o 20 tisícoch. Nie je však známe, koľkí z nich boli popravení pádom zo vzduchu.
Admirál Luis Mara Menda nastolil praktiku týchto mimosúdnych popráv, pretože bola jednoducho pohodlná. Dotyčný jednoducho zmizol, nebolo treba zdĺhavo sa zbavovať ostatkov a riziko, že kdesi v Atlantiku budú svedkovia popravy, bolo minimálne.
Adolfo Scilingo, ktorého odsúdili za zločiny proti ľudskosti, odhadol, že len v rokoch 1977 a 1978 došlo k 180 až 200 letom smrti. Na dvoch z nich sa osobne zúčastnil, pri jednom zabili 13, pri druhom 17 osôb. Áno, išlo o hromadné vraždy, junte sa kvôli jednému človeku neoplatilo míňať palivo.
Aby mali kati ľahšiu prácu, ľuďom, ktorých viedli na smrť, nahovorili, že ich len prevezú na juh krajiny, kde budú môcť slobodne žiť. Pred letom im nahovorili, že ich musia zaočkovať, miesto vakcíny im ale pichli thiopental sodný. Prezývajú ho aj sérum pravdy a ide o silný relaxant, ktorým sa kedysi vyvolávala umelá kóma. Argentínčania ho využívali ako uspávadlo.
Keď človek podľahol omamnej sile thipentalu, vyzliekli ho a naložili do lietadla. Zväčša sa už nepostavil na nohy. Spiaceho ho vrhli do mora a navždy zmizol.
Lety smrti pripravili o život tisíce Argentínčanov. Potrestaných ale boli iba desiatky ľudí. 29 dostalo doživotné tresty a 19 zavreli za mreže na osem až 15 rokov. Verdikt padol až 29. novembra 2017.