MENU
Menu
Anneliese Michelová.

FaktyX FAKTY X: Anneliese Michelová a posadnutie diablom: Čo naozaj zabilo mladé dievča?

Exorczimy nepomohli a mladú Anneliese Michelovú zabil diabol. Aspoň to tvrdili je silno veriaci rodičia. Čo sa však skutočne stalo v jednej obyčajnej nemeckej domácnosti v 70-tych rokoch? Aká bola ozajstná príčina smrti mladej a peknej študentky?

Anneliese Michelová (na fotke vľavo) sa narodila 21. septembra 1952 v Liebfingu v Nemeckej spolkovej republike. Celá jej rodina bola mimoriadne silná v katolíckej viere: otec Josef v mladosti zvažoval ísť za kňaza a tri Anneliesine tety boli mníškami. Až do 16-tich však dievča žilo relatívne normálne. Potom však prišiel prvý silný záchvat.

Nechali ju previezť na psychiatrickú kliniku vo Wurzburgu, kde Anneliese diagnostikovali epilepsiu. Onedlho začala pacientka pri modlení trpieť halucináciami a počula hlasy, ktoré jej vraveli, že je odsúdená na zatratenie.

V nasledujúcich mesiacoch sa Anneliesine psychické zdravie začalo zhoršovať. Jedla muchy, pavúky aj uhlie a dokonca odhryzla hlavu mŕtvemu vtákovi. Lekári hovorili aj o tom, že dievča na dva dni zaliezlo pod stôl, kde štekalo ako pes. Inokedy jej jačanie trvalo celé hodiny a počuli ho aj ostatní pacienti. Trhanie vlastných šiat a močenie na podlahu sa stali bežnými prejavmi Anneliesinho správania.

V roku 1975 v presvedčení, že je ich dcéra posadnutá diablom, zobrali rodičia Anneliese z kliniky. Rozhodli sa spoľahnúť výlučne na cirkev. Exorcista, ktorý dievča prehliadol, zhodnotil, že je naozaj posadnutá a po dvoch neúspešných žiadostiach napokon dostal povolenie na vykonanie očistného rituálu.

Farár Arnold Renz a pastor Ernst Alt mali Anneliese zbaviť diabla prostredníctvom Rituale Romanum, obradu, ktorý sa do cirkevného práva zapísal ešte v 17. storočí. Spoločne v priebehu desiatich mesiacov vykonali 67 rituálov, z ktorých niektoré trvali až štyri hodiny.

Okolo veľkonočných sviatkov sa správanie „posadnutého" dievčaťa začalo opäť zhoršovať. Odmietala jedlo i vodu v domnienke, že ju to zbaví vplyvu Satana. Napriek tomu nik z jej blízkych nezavolal lekárov.

Dievčaťu časom z neustáleho padania na kolená, ktoré bolo súčasťou obradov, popraskali väzy v kolenách. Posledný exorcizmus vykonali muži 30. júna 1976. Dievča už bolo tak slabé, že jej s pohybmi, ktoré rituál sprevádzali, museli pomáhať rodičia. Stále boli presvedčení, že v tele ich dcéry sa nachádza viacero démonov, medzi inými aj Lucifer, Judáš Iškariotský, Nero, Kain či Hitler.

Anneliese zomrela na následky podvýživy a dehydratácie 1. júla 1976. Vážila len 34 kilogramov. Pochovali ju na cintoríne v Liebfingu na mieste, kde sa do zeme ukladali pozostatky nemanželských detí a obete samovrahov.

Po oficiálnom vyšetrovaní príčin jej smrti obvinili Arnolda Renza, Ernsta Alta i rodičov z Anneliesinej vraždy. Súdny proces, ktorý sa uskutočnil v roku 1978, sa stal celosvetovou senzáciou. Všetkých štyroch obvinených odsúdili za neúmyselné usmrtenie na šesť mesiacov väzenia s podmienečným odkladom na tri roky.

Aj dnes k Anneliesinmu hrobu občas zavíta skupina katolíkov, ktorí ju uznávajú ako neoficiálnu sväticu. Ďakujú jej za to, že sa obetovala za hriechy iných. Život mladej žene, ktorá by dnes s lekárskou pomocou dokázala viesť normálny život, to ale nevráti.